Students Achievements

Academic Achievements:

Second Year Topper list

Sr. No.Name of the StudentMarks (%)SGPA
1SHARMA ASHISH SANTOSH72.138.32
2DIGHE SHAMBHAVI ARUN70.677.88
3MOKASHI DHANASHREE SATISH65.337.36
4DHUMAL SHUBHADNYA DNYANESHWAR61.937.14
5MOHITE TRUPTI KRISHNA61.006.78

Third Year Topper list

Sr. No.Name of the StudentMarks(%)
1SONALI GUPTA72.80
2JOSHI PRANAV PRAKASH67.60
3HODA JAGMEET SINGH PARAMJEET67.20
4BIRAJDAR PARVATI VISHWAMBHAR66.67
5BHOSALE RAJATKUMAR ASHOKRAO64.73

Fourth Year Topper list

Sr. No.Name of the StudentMarks (%)
1HODA JAGMEET SINGH PARAMJEET76.40
2JOSHI PRANAV PRAKASH75.20
3BIRAJDAR PARVATI VISHWAMBHAR74.33
4SONALI GUPTA74.20
5GAWADE SAMIKSHA SANDESH73.40
6KAWALE BHAKTI DILIP73.40
+ Academic Year 16-17

Second Year Topper list

Sr. No.Name of the StudentMarks (%)SGPA
1SHARMA ASHISH SANTOSH72.138.32
2DIGHE SHAMBHAVI ARUN70.677.88
3MOKASHI DHANASHREE SATISH65.337.36
4DHUMAL SHUBHADNYA DNYANESHWAR61.937.14
5MOHITE TRUPTI KRISHNA61.006.78

Third Year Topper list

Sr. No.Name of the StudentMarks(%)
1SONALI GUPTA72.80
2JOSHI PRANAV PRAKASH67.60
3HODA JAGMEET SINGH PARAMJEET67.20
4BIRAJDAR PARVATI VISHWAMBHAR66.67
5BHOSALE RAJATKUMAR ASHOKRAO64.73

Fourth Year Topper list

Sr. No.Name of the StudentMarks (%)
1HODA JAGMEET SINGH PARAMJEET76.40
2JOSHI PRANAV PRAKASH75.20
3BIRAJDAR PARVATI VISHWAMBHAR74.33
4SONALI GUPTA74.20
5GAWADE SAMIKSHA SANDESH73.40
6KAWALE BHAKTI DILIP73.40

Extracurricular Achievement

Sr. No.Name of StudentsName of EventsLevelOrganizerMonth & YearPrize

(rank)

1Gayatri KeskarContemporary Duet DanceInter collegeFirodia karandak2018-19First Prize
2Tanmay SanchetiBackground ScoreInter collegeFirodia karandak2018-19Second Prize
3Tanmay SanchetiOriginal CompositionInter collegeFirodia karandak2018-19Second Prize
Extracurricular Activities( Cultural and Sport) 
Sr. No.Name of StudentsName of EventsLevelOrganizerMonth & YearPrize

(rank)

1Imtiaaz shaikhSemi classical signingInter collegeFirodiakarandak20173rd rank
2Surajhal kudeFashion showInter collegeNational institute of construction mangement& research ,pune3rd,4th&5thfebruary

2017

1st rank
3Surajhal kudeFashion showInter collegeAll indiashrishivaji memorial society7thfeb to 10th

Feb 2017

1st rank
4Surajhal kudeFashion showInter collegeInternational school of bussiness&media2nd,3rd&4thfebruary

2017

Winners
5Surajhal kudeFashion showInter collegeSymbiosis institute of business management20th– 22th january 20171st rank
Sr. NoStudent NameCompetitionOrganizer & LevelPrize
 1 Bhakti Kawale Fashion show
(Inter College)
 Sinhgad Institutes, Pune, University
Level
 2nd Prize
 2 Priyanka Bhat Throw Ball Zeal College of Engineering &
Research, Pune, College Level
 2nd Prize
Sr. NoStudent NameCompetitionOrganizer & LevelPrize
 1 Pranay A Karkande KRAZY-4 Sinhgad Institutes, Pune, State Level 2nd Prize
 2 Priyanka Bhat Throw Ball Dnyanganga College of Engineering & Research, Pune, College Level 2nd Prize
 3 Vaibhav Mali Blind Coding Dnyanganga College of Engineering & Research, Pune, College Level 1st Prize
 4 Priyanka Bhat Badminton Girls Single Dnyanganga College of Engineering & Research, Pune, College Level  2nd Prize
Sr. NoStudent NameCompetitionOrganizer & LevelPrize
 1  Praveen Nagargoje ROBOWAR G.H.Raisoni Inst of Engg & Tech, Pune,
State Level
 1st Prize
 2 Pankaj Lande ROBOWAR Vishwakarma Inst of Tech,Pune,
State Level
 3rd Prize
 3 Praveen Nagargoje ROBOWAR Vishwakarma Inst of Tech,Pune,
State Level
 3rd Prize
 4 Ajinkya Patankar NIRMAAN 2K14 Dnyanganga College of Engineering &
Research, Pune, National Level
 2nd Prize
 5 Rahul Khanapurkar,
Pratish Shelar,Keyur
Shah
 NIRMAAN 2K14 Dnyanganga College of Engineering &
Research, Pune, National Level
 2nd Prize
Sr. NoStudent NameCompetitionOrganizer & LevelPrize
 1 Praveen Nagargoje ROBOSOCCER JSPM Group Of Inst. Wagholi,Pune,
National Level
 2nd Prize
 2 Pranav Gaikwad ROBOSOCCER JSPM Group Of Inst. Wagholi,Pune,
National Level
 2nd Prize
 3 Bhushan Kamble State Level Kabbadi
Competition
 District Kabbadi Association,Pune,
State Level
 4th Prize
 4 Rahul Salgar Vitrizon(Light Weight Bot) MKSSS’S Cummins COEW,Pune,
State Level
 1st Prize
 5 Pranav Gaikwad ROBOWAR Bharati Vidhyapeeth’s College of Engg
For Women, Pune, State Level
 1st Prize
 6 Rahul Salgar ROBOWAR Bharati Vidhyapeeth’s College of Engg
For Women, Pune, State Level
 1st Prize
 7 Thakur Aruta NIRMAAN 2K13 Dnyanganga College of Engineering &
Research, Pune, National Level
 2nd Prize
 8 Jawale Mayuri P NIRMAAN 2K13 Dnyanganga College of Engineering &
Research, Pune, National Level
 1st Prize
+ Academic Year 18-19
Sr. No.Name of StudentsName of EventsLevelOrganizerMonth & YearPrize

(rank)

1Gayatri KeskarContemporary Duet DanceInter collegeFirodia karandak2018-19First Prize
2Tanmay SanchetiBackground ScoreInter collegeFirodia karandak2018-19Second Prize
3Tanmay SanchetiOriginal CompositionInter collegeFirodia karandak2018-19Second Prize
+ Academic Year 16-17
Extracurricular Activities( Cultural and Sport) 
Sr. No.Name of StudentsName of EventsLevelOrganizerMonth & YearPrize

(rank)

1Imtiaaz shaikhSemi classical signingInter collegeFirodiakarandak20173rd rank
2Surajhal kudeFashion showInter collegeNational institute of construction mangement& research ,pune3rd,4th&5thfebruary

2017

1st rank
3Surajhal kudeFashion showInter collegeAll indiashrishivaji memorial society7thfeb to 10th

Feb 2017

1st rank
4Surajhal kudeFashion showInter collegeInternational school of bussiness&media2nd,3rd&4thfebruary

2017

Winners
5Surajhal kudeFashion showInter collegeSymbiosis institute of business management20th– 22th january 20171st rank
+ Academic Year 15-16
Sr. NoStudent NameCompetitionOrganizer & LevelPrize
 1 Bhakti Kawale Fashion show
(Inter College)
 Sinhgad Institutes, Pune, University
Level
 2nd Prize
 2 Priyanka Bhat Throw Ball Zeal College of Engineering &
Research, Pune, College Level
 2nd Prize
+ Academic Year 14-15
Sr. NoStudent NameCompetitionOrganizer & LevelPrize
 1 Pranay A Karkande KRAZY-4 Sinhgad Institutes, Pune, State Level 2nd Prize
 2 Priyanka Bhat Throw Ball Dnyanganga College of Engineering & Research, Pune, College Level 2nd Prize
 3 Vaibhav Mali Blind Coding Dnyanganga College of Engineering & Research, Pune, College Level 1st Prize
 4 Priyanka Bhat Badminton Girls Single Dnyanganga College of Engineering & Research, Pune, College Level  2nd Prize
+ Academic Year 13-14
Sr. NoStudent NameCompetitionOrganizer & LevelPrize
 1  Praveen Nagargoje ROBOWAR G.H.Raisoni Inst of Engg & Tech, Pune,
State Level
 1st Prize
 2 Pankaj Lande ROBOWAR Vishwakarma Inst of Tech,Pune,
State Level
 3rd Prize
 3 Praveen Nagargoje ROBOWAR Vishwakarma Inst of Tech,Pune,
State Level
 3rd Prize
 4 Ajinkya Patankar NIRMAAN 2K14 Dnyanganga College of Engineering &
Research, Pune, National Level
 2nd Prize
 5 Rahul Khanapurkar,
Pratish Shelar,Keyur
Shah
 NIRMAAN 2K14 Dnyanganga College of Engineering &
Research, Pune, National Level
 2nd Prize
+ Academic Year 12-13
Sr. NoStudent NameCompetitionOrganizer & LevelPrize
 1 Praveen Nagargoje ROBOSOCCER JSPM Group Of Inst. Wagholi,Pune,
National Level
 2nd Prize
 2 Pranav Gaikwad ROBOSOCCER JSPM Group Of Inst. Wagholi,Pune,
National Level
 2nd Prize
 3 Bhushan Kamble State Level Kabbadi
Competition
 District Kabbadi Association,Pune,
State Level
 4th Prize
 4 Rahul Salgar Vitrizon(Light Weight Bot) MKSSS’S Cummins COEW,Pune,
State Level
 1st Prize
 5 Pranav Gaikwad ROBOWAR Bharati Vidhyapeeth’s College of Engg
For Women, Pune, State Level
 1st Prize
 6 Rahul Salgar ROBOWAR Bharati Vidhyapeeth’s College of Engg
For Women, Pune, State Level
 1st Prize
 7 Thakur Aruta NIRMAAN 2K13 Dnyanganga College of Engineering &
Research, Pune, National Level
 2nd Prize
 8 Jawale Mayuri P NIRMAAN 2K13 Dnyanganga College of Engineering &
Research, Pune, National Level
 1st Prize